Alman Kurdu Köpek Irkı

Alman Kurdu Köpek Irkı sadık, güvenilir bir köpek ırkıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış olan bu ırk 30 yıldan fazla süren çalışmalar sonucunda geliştirilmiştir. Alman Kurdu Köpek Irkı gelişimi tamamlandıktan sonra da Almanya polis kuvvetleri tarafınca kullanılmış ve hatta ordularının bir parçası haline gelmiştir. Çünkü son derece dayanıklı bir köpek ırkı olan Alman kurtları ayrıca zeki, eğitilebilir ve güçlüdür.

Alman Kurdunun Özellikleri

Hem sadık hem de akıllı olan Alman kurtları, aileler için, istihbarat departmanları ya da kolluk kuvvetleri için önemli bir ırk haline gelmiştir. Yabancılara son derece temkinli davranan Alman kurtları bu nedenle iyi bir bekçi köpeği olarak da kullanılabilmektedir. Yine tehlike anında sahibine haber veren bu köpekler gerekli eğitimlerden geçtikleri takdirde çok başarılı olmaktadırlar.

Alman Kurtlarının Kişilik Özellikleri

Kendi başına kalmayı seven bir köpek olan Alman kurdu, sevimli bir görünümün aksine vahşi bir mizaca sahip olsa da saldırgan değillerdir. Arkadaşlarını seçen ve bu konuda temkinli davranan bir hayvan olan Alman kurtları, bir kişiye gerçekten bağlandığında ise o kişiyi kolay kolay bırakmazlar. Sahipliğinin bulunduğu insanlara karşı her zaman bağlı ve sadıktırlar. Koruyucu ve kollayıcı olmaları çok iyi birer bekçi köpeği olmalarına da olanak sunmaktadır.

Eğitilebilir olduğunu söylemiştik. Çünkü son derece akıllı ve zeki bir kişiliğe sahiptirler. Pek çok konuda hünerli davranış sergileyebilen alman kurtları, kapı zili çalmaktan tutun da uyuyan bir kişiyi uyandırmaya kadar pek çok eğitimi alabilir. Yalnızlıktan çok gocunmayan bir ırk olsa da uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz, onu görmezden geldiğinizi düşündüğünde ise size havlayarak tepki verecektir.

Alman Kurdu Sağlık Durumu

Eğer düzenli beslenir ve uygun yaşam alanı sağlanırsa uzun süre hayatta sağlıklı bir şekilde kalabilen alman kurtları, köpek mamaları ile beslenebilmektedir. Kaliteli bir köpek maması ve uygun bir beslenme programı ile ortalama yaşam süresi 10-13 yıl arasında değişmektedir. Tabii bazı kalıtsal rahatsızlıklara da sahiptirler.

Sadece alman köpekleri için değil, tüm hayvan ırkları için önemli olan rutin bakım, düzenli veteriner kontrolü dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çeşitli aşılar ile köpeğinizin vücut direncini yüksek tutabilir, bağışıklık sisteminin korunmasını sağlayabilirsiniz.

Alman Kurtlarının Bakımı

Düzenli bir şekilde tüylerinin taranması Alman kurtlarının ölü tüy ve derilerden kolayca arınmalarına olanak verecektir. Bunlarla birlikte enerjisinin her zaman yüksek kalabilmesi için düzenli egzersizler, koşular da yaptırılabilir. Bu şekilde hem sağlıklı hem de formda kalması mümkün olacaktır.

Alman kurtları sert iklim şartları için yetiştirilmiş olduğundan tüyleri dayanıklı hayvanlardır. Orta boy tüy uzunluğuna sahip olan Alman kurtları genellikle siyah olsa da, krem, kahve ya da beyaz desenlerde de olabilmektedir. Oldukça iri bir görünüme sahip olan Alman kurtlarının ağırlıkları ise erkeklerde 40 kilograma kadar dişilerde se 30 kilograma kadar ulaşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir