British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın en çok sahiplenilmek istenen ve en popüler kedi ırklarının başında gelen British Shorthair kedileri güzel gri tüyleri, küçük kulakları ve boncuk gibi parlayan gözleriyle büyüleyen canlılar. Adlarından da anlaşıldığı gibi İngiltere kökenli olan bu sevimli kediler 20. yüzyılın başında Britanya’da üretilmeye başlanmış olsalar da tarihleri çok eski zamanlara dayanır. Zira British Shorthair kedilerinin ortaya çıkışları ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Bu teorilerin ilki British Shorthair kedilerinin Britanya’nın yerel kedileri oldukları yönündedir. İngiliz kedilerinin atası olarak tanımlanan bu kedi geliştirilerek şimdiki halini almıştır. Bir başka görüş, Romalıların Mısır’ı işgal ettikten sonra bir kedi cinsini İngiltere’ye getirdiği ve British Shorthairların buradan geldiği üzerinedir. Kökleri her nereye dayanırsa dayansın British Shorthair kedilerine dair net bilgi, onların atalarının İran kedileri olduğudur. Yüzlerinin hafif basık olması ve tombul vücutları da bunu kanıtlar niteliktedir.

British Shorthair Kedisi Genel Özellikleri

*Anavatanları Britanya’dır.

*Orta irilikte kediler olmalarına rağmen ağırlıkları diğer kedi ırklarına göre bir nebze daha fazladır. Dişileri en çok 7 kilogram olup erkek British Shorthair kedileri ise 10 kiloya kadar çıkabilirler.

*Kafaları yuvarlaktır.

*Burunlarının üst kısmı akrabaları olan İran kedilerininki kadar olmasa da hafif basıktır.

*Küçük üçgen şeklideki kulakları kafalarının iki yanına doğru ayrık durur.

*Yuvarlak ve iri gözleri kehribar ve sarı renk olur.

*Sağlam ve iri bir gövdeleri vardır.

*Yumuşak tüyleri karakteristik olarak duman rengi ve grinin farklı tonlarındadır.

*Gelişimleri diğer kedi ırklarına göre geç tamamlanır.

*Uysal hayvanlardır. Çok hareketli sayılmazlar.

*Gürültücü hayvanlar değillerdir, fazla miyavlamazlar.

*Diğer evcillerle ve insanlarla iyi anlaşırlar.

*Ürkek ve tedirgin kedilerdir. Sahiplerine alışmaları biraz zaman alır. Ama sahiplerini benimsedikten ve onlara alıştıktan sonra sadakatle bağlanırlar.

*Çok fazla tüy dökmezler.

*Genel oldukça sağlıklı kedilerdir. Fakat kalp hastalıklarına yatkınları vardır. Aynı zamanda fazla hareketli hayvanlar olmadıkları için obeziteye eğilim gösterebilirler.

*İyi bir bakım ve doğru bir beslenme programıyla 14 ila 20 yıl gibi uzun bir ömre sahip olabilirler.

British Shorthair Kedisi Bakımı

Sürekli ilgi ve sevgi görmekten hoşlanmayan bir kedi ırkı arıyorsanız British Shorthair kedileri tam size göre. Sakin, oldukça uysal ve özgürlüğe düşkün bir doğası olan bu kediler yaramazlık yapmayacak, adaptasyonu yüksek ve zeki hayvanlar. Bu yönleriyle British Shorthair kedileri harika birer ev arkadaşıdır. Ama mahremiyetlerinin çiğnenmesini de istemeyen canlılar. Bu nedenle onları zaman zaman sizin ulaşamayacağınız bir yere saklanmış şekilde bulmanız olasıdır.

British Shorthair cinsi kedilerin bakımında beslenme ve temizlik önemlidir. Bu kediler zaten titiz canlılar olan türdaşlarından daha da titizdirler. Bol bol kendilerini temizleyen Britishlerin yaşadığı ortam daima temiz tutulmalı ve mama kapları, su kapları, oyuncakları ile kumu sürekli hijyenik olmalıdır. Sağlıklı bir cins olduğu için uzun yıllar sizinle birlikte yaşayacak olan British Shorthair kedilerinin en çok muzdarip olduğu rahatsızlık obezitedir. Çünkü bu sevimli kediler çok hareketli değillerdir ve özellikle kısırlık operasyonundan sonra kilo alma eğilimleri artar. Bu nedenle onları yüksek kalite kısırlaştırılmış kedi mamaları ile beslemeniz önerilir.

Ülkemizde en çok görülen ve dünyada da yaygın olan Tekir Kedi Irkı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir