Dalmaçyalı Köpek Irkı

Dalmaçyalı Köpek Irkı en çok bilinen köpek türlerinden olan dalmaçyalı köpekler yüksek dayanıklılığa sahiptirler. Adeleli ve orta büyüklükte olan bu köpek türü, yalın hatlara, temiz bir görünüme sahiptir. Bu nedenle de asil ve zarif bir duruşa sahiplerdir. Dalmaçyalı Köpek Irkı en büyük özelliklerinden birisi de bu temiz görünümlerinin üzerinde siyah, koyu renklerde rastgele dağılmış beneklerinin olmasıdır. Tırnaklarında dahi bulunan bu koyu beneklere burnunda dahi rastlanabilir. Göz yapıları yuvarlak ve zeki bakışlı ifadelere sahiptir. Hafif kıvrımlı bir kulak yapısına sahip olan Dalmaçyalıların bebekleri doğduklarında tamamen beyaz renktedirler. Sahip olacakları benekleri sonradan, büyüdükçe oluşmaktadır.

Dalmaçyalı Köpeklerin Karakterleri

Dalmaçyalı köpekler oyun oynamayı seven, neşeli ve sıcakkanlı köpek türlerindendir. Oyuncakları ile oynamayı çok severler. Çok duyarlı ve sadık canlılardır. Özellikle sahipleri ile aralarında kurdukları bağları çok güçlü olacağı için yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar ve depresyona girebilirler. Bu nedenle zaten daha çok bahçe değil de ev köpeği olarak bilinirler.

Dalmaçyalı köpekler zeki olmalarının yanında inatçı ve sosyalleşmedikleri takdirde gergin olabilirler. Bu nedenle iyi bir eğitim ve disiplin bu köpek türünde mutlaka uygulanmalıdır. Apartman ortamında beslenebilecek bir köpek türü olan Dalmaçyalıları sadece günde birkaç kez dışarı çıkarmanız yeterli olacaktır.

Dalmaçyalı Köpeklerin Sağlığı

Başta da söylediğimiz gibi dayanıklı bir köpek türü olan Dalmaçyalılarda tek ve en önemli sağlık problemi sağırlıktır. Türün neredeyse %12si sağır olarak dünyaya gelmektedir. Bu nedenle yavru bir dalmaçyalı köpeğiniz varsa mutlaka işitme testine sokmalı ve bir veteriner kontrolüne götürmelisiniz. Ayrıca alerjik bir yapıya da sahip olan dalmaçyalılar, halılardan, sentetik kumaşlardan çok fazla hoşlanmazlar ve rahatsız olurlar.

Dalmaçyalı Köpeklerin Bakımı

Hemen her köpek türünde olduğu gibi, dalmaçyalı köpekler de yılda 2 kez yoğun bir şekilde tüy dökmektedirler. Bu dönemlerde bir köpek tarağı ile taranarak tüylerinin bakımları kolaylaştırılabilir. Gerektiğinde köpek şampuanı ile yıkayabileceğiniz dalmaçyalılar son derece temiz köpeklerdir ve kendilerine has bir koku evde oluşturmamaktadır.

Dalmaçyalı Köpeklerin Kökeni

Çok eski çağlarda av köpeği olarak yetiştirilen Dalmaçyalı köpekler 1800’lerden itibaren at arabası köpeği olarak kullanılmıştır. Özellikle İngilizler etrafına gösteriş yapmak istedikleri vakit at arabaları ile gezintiye çıkacaklarken yanlarına Dalmaçyalı köpeklerini de alırlardı ve bu şekilde yolculuk yaparlardı. Sonraki dönemlerde ise yine av köpeği, çoban köpeği, koruma köpeği gibi pek çok alanda kullanıldığı bilinen Dalmaçyalılar, günümüzde temiz, güzel bir ev köpeği olarak görülmekte ve bakılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir