Kaniş Irkı

Kaniş Irkı

Kaniş Irkı Köpek ırkları arasında akla ilk gelenlerden olan kanişler çok sevimli köpek türlerinden bir tanesidir. Kaniş Irkı birlikte yaşanılması mümkün olan bu köpek ırkı, sevimli görünümlerinin yanında gururlu, zeki ve zarif bir ırktır.

Kaniş Köpek Irkının Kökeni

Kaniş Irkı tam olarak Almanya mı yoksa Fransa mı olduğu bilinmediği Kaniş köpeklerinin kökeni bu iki ülke olarak da sayılmaktadır. Ancak Fransa’da daha popüler olduklarını söylemek mümkündür.

Kaniş Köpeklerin Fiziki Özellikleri

Kaniş köpek ırkının 3 farklı boyu vardır. Bu boylar standart kaniş, orta ve küçük kaniş olarak sayılabilir. Standart olan kanişlerin ağırlığı yaklaşık 20 ile 30 arasında değişmektedir. Yükseklikleri de 35 ile 60 arasında bir ortalamaya sahiptir.

Orta olan kanişlerde ise ağırlık 7 ile 8 kg arasında değişirken bu ağırlık en küçük kanişlerde 3 kiloya kadar düşmektedir.

Kanişlerin fiziksel özelliklerinden en belirgin olanı kıvırcık tüylere sahip olmalarıdır. Sert sayılabilecek bu tüyleri çeşitli renklerde olabilir. Bu renkler; siyah, beyaz, krem, samur, mavi-gümüş, kahverengi gibi renklerdir. Gözleri ise genellikle koyu renklidir.

Kaniş Köpeklerin Ömrü

Yaşam sürelerinin uzun olması, köpek sahibi olmak isteyen kişilerin kaniş türünü tercih etmelerini daha olanaklı kılmaktadır. Her üç boydaki kanişlerin de ömürleri aşağı yukarı 15 yıldır. Tabii bu süre çok iyi bir bakımla biraz daha uzatılabilir.

Kanişlerin Genel Özellikleri

Kanişlerin Genel Özellikleri

İnsanları mutlu etmek için yaratıldığı söylenen kaniş türü mutlu, arkadaş canlısı ve hevesli köpeklerdir. Dikkat çekmeyi severler ve her ortama kolayca adapte olabilirler. Kısaca genel özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse;

  • Sevgi dolu köpeklerdir.
  • Apartman ortamında bakılmaya uygundurlar.
  • Havlama eğilimleri olabilir.
  • Her ortama kolayca ayak uydurabilirler.
  • Oyun oynamayı severler.
  • Yabancılarla iyi anlaşırlar.
  • Yalnız kalmayı sevmezler.

Kaniş Köpeklerin Bakımı

Kaniş köpeklerin bakımında en çok dikkat edilmesi gereken tüy bakımıdır. Başta da söylediğimiz gibi kıvırcık tüylere sahip olduğu için bu tüyler karışabilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak fırçalanması önemlidir. Ayrıca dönem dönem veteriner hekimde tüylerin kısalttırılması gerekebilir. Saçları gibi tırnaklarının da bakımı son derece önemlidir. Sık sık tırnakları kesilmelidir. Aksi takdirde içeri doğru batarak köpek dostunuzu rahatsız edebilir.

Kanişlerde bunlar haricinde görülebilecek bir diğer sorun da diş sorunudur. Bu nedenle düzenli olarak ağız ve diş bakımlarının sağlanması gerekir. Köpekler için üretilen diş macunu ve fırçalarının kullanılması da diğer önerilenler arasındadır.

Bunlarla birlikte düzenli veteriner hekime götürürseniz de köpeğiniz son derece sağlıklı bir şekilde yaşantısına devam edecektir. Ancak her köpek ırkının olacağı gibi kanişlerin de çeşitli sağlık problemleri olabilir. Boyutlarına göre farklılık gösterebilecek bu sağlık sorunlarının en çok ortaya çıkanları cushing sendromu, kalça çıkıklığı, hipertiriod ve progrefis retinal bozukluklardır. Ancak bu rahatsızlıklar da sık sık veteriner hekim kontrolüne götürülerek ve tedavi ettirilerek kontrol altına alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir