Kedi Alışveriş Listesi

Kedi Alışveriş Listesi bir kediyi sahiplenmek, onunla bir evi paylaşmak çok güzel bir duygudur. Ancak tabii ki bir kediye sahip olduğunuzda onun çeşitli ihtiyaçlarını da karşılamayı bilmeniz gerekir. Eğer ilk kez bir kedi sahiplendiyseniz ya da böyle bir düşünceniz varsa kediniz için yapacağınız alışveriş listesini de göz önünde bulundurmalısınız.

Kediler için alışveriş listesine geçmeden önce, sahiplendiğiniz kediyle ilgili ilk yapmanız gerekenleri söylemeliyiz; tabii ilk yapacağınız kedinizi bir sağlık muayenesinden geçirmek olacaktır. Bu muayeneyi en yakın veteriner hekim tarafından yaptırabilirsiniz. Zaten hekim de sizi kedinizin ihtiyaçları konusunda bilgilendirecek ve buna göre alışveriş yapmanızı söyleyecektir. Şimdi gelin sizlere kediniz için nasıl bir alışveriş listesi oluşturacağınızı söyleyelim;

Kedi Alışveriş Listesi

  • Kedi taşıma çantası
  • Kedi kumu
  • Kedi tuvalet kabı
  • Kedi tuvalet küreği
  • Kedi maması
  • Mama kabı ve su kabı
  • Kedi yatağı ya da minderi
  • Kedi tasması
  • Oyuncak ya da tırmalama ağacı.

Kedi Taşıma Çantası

Kedinizi hekime götürürken ya da getirirken, herhangi bir yere taşırken size en çok lazım olacak şey bir kedi taşıma çantasıdır. Bu çantalar sayesinde kediniz daha güvenilir bir şekilde seyahat edebilmektedir. Bu alışverişinizde dikkatli olmanız gereken şey alacağını bu çantanın boyutlarıdır. Kedinizin boyutlarına uygun bir çanta alırsanız sevimli dostunuz daha rahat bir şekilde içerisinde hareket edecektir. Yine kedinizin içeriden kolayca açamayacağı, sert plastik bir kedi taşıma çantası tercih etmenizi öneririz. Eğer kapağı kendisi açabilirse ya da bunun bir yolunu öğrenirse başınıza daha büyük problemler açılabilir. İlk başlarda bu kedi çantasının içerisine girmeyi istemiyorsa eğer onu ödül maması ya da sevdiği oyuncaklar ile ikna etmeyi deneyebilirsiniz.

Kedi Tuvalet Kabı

En önemli kedi alışverişinden bir tanesi de kedi tuvaletidir. Kedinizin tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi, ev içerisinde kedinizle daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeniz için bu tuvaletler son derece önemli yere sahiptir. Kedi tuvaletlerinin genellikle balkon gibi alanlarda bulunması önerilmektedir. Özellikle açık kedi tuvaleti kullanacaksanız balkon tarzı bir yere koymalısınız. Kapalı kedi tuvaletleri de kötü kokuların gelmesini önler bu nedenle tercih edilen kedi tuvaleti modellerindendır. Bunlar dışında bir de otomatik kedi tuvaleti çeşidi bulunmaktadır. Bu kedi tuvaletleri evin giderine bağlanmakta ve sifon benzeri bir sistemle de kendini temizlemektedir. Diğerlerine oranla daha pahalı olan bu tuvalet türü çok fazla bu nedenle tercih edilmemektedir.

Kedi Kumu

Kedi tuvaleti aldığınızda yanında mutlaka almanız gereken şeyse bir kedi kumu paketidir. Kedi kumları doğal, silika ve organik olarak ayrılmış çeşitli seçeneklerde bulunmaktadır. Kaliteli olan kedi kumlarını tercih ettiğiniz takdirde sıvıyı bünyelerine hapsederek topaklaşacaklar ve böylece herhangi bir yere bulaşmaları önleyeceklerdir. Eğer bu özellikle olmayan kedi kumlarını tercih ederseniz daha sık sık bu kumu değiştirmeniz gerekebilir. Çünkü aksi takdirde kedinizin kumu koku yapacak bu durum da sizi rahatsız edecektir. Kaliteli bir kedi kumunu ise haftada birkaç kez değiştirmeniz ya da her gün içerisindeki topaklanmaları temizlemeniz yeterli olacaktır. Kedi alışverişlerinde en çok alınan şey mama ile birlikte kedi kumudur. Bu nedenle kedi sahiplenirken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir