Kediler Kaç Yıl Yaşar? Ömürleri Nasıl Uzatılır?

Hem ülkemizde hem de dünyada en çok beslenen ve sevilen evcil hayvanlardan bir tanesi de kedilerdir. Özellikle cana yakın olmaları, kendilerini sevdirmeleri bu hayvanların çok daha ev ortamında beslenmesine yol açmaktadır. Peki insanların en iyi dostlarından olan kedilerin bir insanla yaşamı ne kadar sürer, kediler kaç yıl yaşar? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kedilerin Ömürleri

Kediler ırklara göre aşağı yukarı değişiklik gösterse de 12 ila 18 yıl arasında yaşamaktadır. Ancak bu bahsettiğimiz yıllar genellikle evde beslenen kediler için geçerli rakamlardır. Malesef ki sokak kedileri bu kadar şanslı olamayabilmekte, bu kadar uzun yaşayamayabilmektedirler. Sokak kedileri özellikle yavru dönemlerinde dışarıdan bir destek görmedikçe çok yaşamayıp ölebilmektedir. Bu nedenle etrafınızda bir yavru kedi görürsek yaşaması için gerekli desteği az da olsa sağlamaya çalışabiliriz. Sokaktaki kediler çoğunlukla kazalar, salgınlar ya da kötü hava koşulları yüzünden hayatlarını kaybetmektedir.

Uzun Süre Yaşayan Kediler

Günümüzde en uzun yaşayan kedi ünvanı 2005 senesinde 38 yaşındayken ölen Creme Puff olarak bilinmektedir. Kedilerin yaşam sürelerini etkileyen önemli faktörler burada devreye girmektedir. Özellikle kedilerin doğru beslenmesi, ırkının yaşama süreleri, yaşam koşulları ve sağlıklı beslenmeleri çokça etkilidir. Eğer bir kediniz varsa ve sizinle birlikte uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız saydığımız özelliklere dikkat etmenizi öneririz. Bunlarla birlikte kedinizi sık sık bir veteriner kontrolüne götürmeli, herhangi bir rahatsızlığı olursa da iyi ilgilenmeli ve bakımını yaptırmalısınız. Kediler ırkları gereği bazen obezite sorunları ile baş edebilmektedirler. Bu da bir kedinini ömrünü kısaltan etmenlerdendir. Bu nedenle kedinizde böyle bir izlenim görürseniz onun hareket etmesini daha çok sağlayarak formunu korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Kediler Kaç Yıl Yaşar

Kediler Kaç Yıl Yaşar

Kedilerin Ömrünü Nasıl Uzun Tutabiliriz?

Kediniz için doğru bakım ve ilgi onların olabilecek en uzun yaşam süresini yaşamalarına olanak sağlar. Ancak bunlarla birlikte bazı noktalara da dikkat ederek onların çok daha uzun bir hayat yaşamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu noktalara kısaca değinecek olursak;

-İlk yapmanız gereken şey kedinizi, ırkını ve özelliklerini iyi tanımak, olası hastalıklara karşı tedbirli olmanızdır. Eğer kedinizi iyi tanırsanız ondaki en ufak bir değişikliği ve rahatsızlığı bile hemen anlayabilir, herhangi bir hastalığında erken teşhiste bulunabilirsiniz.

-Kediniz dünyaya gelir gelmez onun düzenli veteriner kontrollerini yaptırmalı, aksatmamalısınız. Yine aşılarının da aksatılmaması kedi sağlığı açısından son derece önemlidir.

-Evcil hayvanınız için mama seçerken, bu mamasının kedinizin yaşına, ırkına ve cinsine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Mama alırken açıkta satılmayan, kedinizin ihtiyacı olan beslenme değerlerine uygun olan kaliteli mamaları tercih etmelisiniz.

-Kedi dostunuzun sağlıklı bir yaşam geçirebilmesi için ideal kilosunda kalmasına da önem vermelisiniz. Eğer kedinizin durumu obeziteye doğru gidiyorsa buna uygun egzersizler yaptırabilir ve mamalar kullanabilirsiniz. Tabii aynı şey kedinizin aşırı zayıflaması durumunda da geçerli olacaktır.

-Köpekler kadar hareket ihtiyaçları olmasa da kedilerin de günlük olarak oyun oynamaya, egzersiz yapmaya ihtiyaçları olabilmektedir. Bu ihtiyaçlarını sağladıklarından da emin olmalısınız.

-Son olarak yapacağınız tüm bakımlar ile birlikte kedinize göstereceğiniz ilgi ve sevgi onların çok daha mutlu ve sağlıklı bir ömür geçirmelerine yardımcı olacaktır.

Kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için neler yapmanız gerektiği konusunda buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir