Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nedir ? Eğer ilk kez kedinizin kızgınlık dönemine denk gelecekseniz bilmeniz gereken ilk şey bu dönemlerde kedinize daha çok bakım ve ilgi göstermeniz gerektiğidir. Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nedir sorusuna en iyi cevap dikkat çekmek isteyen ve sürekli ulumaya başlayan kediniz eğer çiftleşemezse daha sinirli ve huysuz bir yapıya bürünebilir. Bu nedenle bu dönemlerde kedinizin çiftleşmesine izin verip vermeyeceğinizi kararlaştırmanız gerekiyor. Eğer kedinizin çiftleşmesine izin verirseniz yılda 2 kez gerçekleşecek olan yavrulama dönemine hazırlıklı olmanız gerekiyor. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız da kedinizi bir an önce kısırlaştırmanızda yarar var.

Kedilerde Doğurganlık

Kedilerin üreme dönemlerine girdikleri zamanlara kedilerde kızgınlık adı verilir. Bu dönemde kediniz çiftleşme arayışına girecek ve kendisine uygun bir eş arayacaktır. Bu dönemler genellikle birkaç hafta ya da birkaç gün sürebilmektedir. Yavru kediler 6 aylarını doldurur doldurmaz bu kızgınlık dönemlerine girmektedir. Tabii istisnalar dahilinde bu süre azalıp artabilir.

Kızgınlık Dönemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediniz kızgınlık döneminde ilgiye daha çok ihtiyaç duyarlar. Evdeki mobilyalarınızı, eşyalarınızı sürtünme yerleri olarak kullanabilirler. Yine arka ayakları ile kuyruklarını kaldırarak sık sık çiftleşme isteklerini belli ederler.

Kedi sahiplerini bu dönemlerde en çok rahatsız eden kedilerin çıkardıkları sesler ve etrafa idrarlarını bulaştırmalarıdır. Bunu özellikle erkek kediler yapmaktadır. Dişi kediler de erkek kedilerin dikkatini çekmek adına sık sık miyavlama ve ulumaya benzer sesler çıkartmaktadır.

Evde yaşayan kediniz kızgınlık döneminde evden çıkmak isteyecektir. Bu nedenle kapılara, pencerelere her zamankinden daha çok dikkat etmenizi öneririz.

Kedilerde Kısırlaştırma

Eğer kedinizin kızgınlık döneminden çok rahatsız oluyorsanız veteriner hekiminize başvurabilirsiniz. Hekim kedinizi bu dönemlerde rahatlatabilmek adına bazı reçeteler yazacaktır. Yine de tüm bunlar kedinizin kızgınlık dönemleri için kesin çözümler değillerdir. Eğer kesin bir çözüm istiyorsanız kısırlaştırma yöntemini denemelisiniz. Kısırlaştırılan kediler artık kızgınlık dönemlerine girmezler ve kızgınlık dönemlerinde sergiledikleri rahatsız tavırları sergilemezler.

Eğer kızgınlık döneminde bir kediniz varsa kısırlaştırmadan önce bu dönem geçene kadar beklemenizi öneririz. Zaten veteriner hekimler de kısırlaştırma işlemini kızgınlık dönemleri biten kedilere yapmaktadır. Aksini iddia eden hekimler olsa da siz güvendiğiniz bir veteriner hekime giderek kediniz için en doğru kararı vermeyi sağlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir