Kedileri Mutlu Etmenin Yolları

Güzel yüzleri, yumuşacık tüyleri, sevimli hareketleri ve kendilerine has karakter özellikleri ile kediler büyüleyici canlılardır. İnsana yakınlığıyla bilinen kediler dünyada en çok beslenen evciller olarak üst sıralarda yer alırlar. Ama bir kediyle yaşamak her ne kadar eğlenceli de olsa sorumluluk gerektirir. Kedilerin hayati ihtiyaçlarının yanında mutlu olmalarını sağlamak da kedi sahiplerine düşer. Kedileri mutlu etmenin yolları ve bu yolda atılacak adımları bilmek ise kedi sahiplerini işini hayli kolaylaştıracaktır.

Kedinizi Kaliteli Mamalarla Besleyin

Beslenme her canlı için olduğu gibi kedilerde de çok önemlidir. Kedilerin yeterli besin alması ve gereksinim duydukları vitamin ile minerallerin sağlanması kedileri mutlu etmenin yolları arasında baş sırada yer alır. Kedinizin enerjik, sağlıklı ve huzurlu olmasını istiyorsanız ona protein açısından zengin kedi mamaları almalısınız. Mamaları ölçülü biçimde kedinize verin ve mamanın biraz uzağına su koyun.

Kedinize seçeceğiniz mama ne kadar kaliteli olursa olsun kediniz bu mamayı yemeyi reddedebilir. Bu durumda deneyerek onun damak zevkini keşfedip kediniz doğru mamayı bulabilirsiniz. Mamayı yemiyorsa onu zorlamayın ve sevdiği mamayı bulmaya çalışmaktan vazgeçmeyin.

 

Temizliği Aksatmayın

Zamanlarının çoğunu kendilerini temizleyerek geçiren kediler oldukça titiz canlılardır. Hijyenik olmayan bir yaşam ortamı kedinin sağlığının bozulmasına ve kedinin mutsuz olmasına sebep olur. Bu nedenle kedileri mutlu etmenin yolları içinde atlamamız gereken konulardan biri de hijyenik bir ortam ve temiz eşyaların kedilere sağlanmasıdır. Kedinizin kumunu her gün düzenli olarak temizlemeniz şarttır. Ayrıca minik dostunuzun oyuncak, minder, kedi evi ve tırmalama tahtası gibi eşyalarını hijyenik hale getirmeniz de önemlidir. Kedi su ve mama kaplarını da temiz tutarsanız kedinizin mutluluğu için büyük bir adım atmış olursunuz.

 

Fiziksel Bakımlarına Özen Gösterin

Kediler de insanlar gibi fiziki olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu bakım sadece mama ve su ihtiyacını kapsamaz. Kediler tüylü varlıklar oldukları için ister kısa ister uzun tüylü olsun tüm kedilerin taranma gereksinimi vardır. Bu doğrultuda kedinizin tüylerini haftada en az 2 ya da 3 kez taramanız önerilir. Tarama sıklığı tüy uzunluğuna, yoğunluğuna ve mevsime göre değişiklik gösterir. Deri sağlığına katkı sunan fırçalama uygulaması kedinizle aranızda bağ kurmanızı da kolaylaştırır.

Sokakta yaşayan kediler tırnaklarını ağaç ve taş gibi yüzeylerde törpüleyip kısaltırlar. Ev kedilerinin ise bu şansı yoktur. Dolasıyla evde beslediğiniz kedilerin tırnaklarını düzenli olarak kestirmeli ve kedinize tırmalama tahtası edinmeniz gerekir.

Kedinizin Mahremiyetine Saygı Duyun

Kedinizin fiziksel ihtiyaçlarını eksiksiz giderip bakımlarını tam şekilde yaptıktan sonra duygusal ihtiyaçlarına yoğunlaşın. Çünkü kedileri mutlu etmenin yolları arasında psikolojik ihtiyaçların ayrı bir yeri bulunur. Bu ihtiyaçların ilki evinizde kedinize özel bir alan yaratmak ve kedinin bu alanda yalnız kalmasına izin vermektir.

Evdeki en sessiz ve en az ışık alan odaya ya da alana kediniz için bir minder, kedi yatağı ya da yumuşak bir tekstil ürünü yerleştirin. Bu alan mümkünse yatak altı, dolap içi ya da sizin kolay ulaşamayacağınız bir dolap üstü olsun. Zira kediler dar alanlara sokulmaya bayılırlar. Kediniz bu alanı keşfettiğinde orayı yuvası ve sığınağı haline getirecek, yalnız kalmak istediğinde burayı kullanacaktır. Kedinizin dinlenmeye çekildiği bu mekânda onu rahatsız etmemeye özen gösterin ve onun mahremiyetine saygı duyun.

 

Onunla Vakit Geçirin ve Sık Sık Oyun Oynayın

Kediler insanlarla yaşamaya çok çabuk adapte olurlar. Yani insanla ilişki kurmak ve bir insana güvenmek kedilerde çok hızlı gerçekleşir. Bu yüksek adaptasyon gücünün bize verdiği mesaj kedinin sizinle iletişimde kalmayı istemesi ve sizinle vakit geçirmekten hoşlanmasıdır. Ona her gün oyun için vakit ayırmanız elzemdir. Ayrıca oyunlarınızda kedi oyuncaklarını da kullanmanız kedinizi daha da mutlu edecektir.

 

Kedinizden Sevginizi Esirgemeyin

Tüm canlılar gibi kedileri mutlu etmenin yolları da öncelikle sevgiden geçer. Kedinizden sevginizi esirgemeyin ve onu sevdiğinizi onunla konuşarak, ona dokunarak, onun sizinle uyumasına izin vererek gösterin.

Kediler Kaç Yıl Yaşar? Ömürleri Nasıl Uzatılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir