Köpekler İçin Ödül Maması

Köpekler İçin Ödül Maması köpekler bizlere kendilerini sevdirebilmek ve bizi mutlu edebilmek için çeşitli hareketler yaparlar. Bu hareketleri sonucunda da motive olabilecekleri şeyler beklerler. Bu gibi durumlarda köpeklerin ödüllendirilmesi onların olumlu davranışlarının pekişmesinde yardımcı olmaktadır. Peki köpekler nasıl ödüllendirilmeli, ne zaman ödüllendirilmeli? Bu yazımızda bu sorularınızın cevaplarını alabileceksiniz.

Köpeklere Ödül Mamaları Ne Zaman Verilmeli?

Pek çok zamanda ve farklı pek çok yöntemle köpeğinize ödül maması verebilirsiniz. Örneğin bir köpeği eğitirken; otur, kalk gibi komutları öğrenirken ödül maması verilebilmektedir. Bu komutlar öğrenildiğinde de ödül maması verilmesi durdurulabilir. Ancak tabii ki ödül mamasının verilebileceği zaman komut öğretme zamanları değildir. Bunlar haricinde şu durumlarda da sevimli dostunuza ödül maması verebilirsiniz;

  • Siz onu uyarmadan eğer sevdiğiniz bir şeyi yaparsa bu durumda ödül maması verebilirsiniz. Örneğin çıkmasını istemediğiniz bir mobilya varsa ve buna artık siz demeden dikkat etmeye başladıysa bu gibi durumlarda ödül mamasını da hak ediyor demektir.
  • Kötü davranma ihtimali varken iyi davranışlar sergiliyorsa; örneğin çocuğunuzun önündeki yiyeceği alabilecekken almıyorsa ve bekliyorsa bu gibi durumlar için de ödül maması olumlu sonuçlar doğuracaktır.
  • Yeni bir şey öğrendiği zamanlarda; diyelim ki köpeğinize yeni bir şey öğretiyorsunuz ve henüz bunun başındasınız. Ancak köpeğiniz çok hızlı bir şekilde öğrenip uygulamaya başladıysa bu durumda da ödül maması verebilir ve onu sevindirebilirsiniz.
  • Öylesine de ödül maması verebilir ve aranızdaki sevgiyi pekiştirebilirsiniz.

Köpeğinize ödül maması verirken tabii dikkatli olmanız gereken noktalar da bulunmakta. Örneğin yoldan geçerken herhangi birine havladığında dikkat etmeyerek ödül maması verirseniz bu onda olumsuz karakter özelliklerine neden olabilir. Köpeğinize vereceğiniz ödülden daha önemli olan ödülü vereceğiniz andır. Bu anı doğru seçmeli ve köpeğin yaptığı eylem ile ödül arasında bir bağlantı kurmasını sağlamalısınız.

Köpekler İçin Ödül Maması Seçimi

Köpeğinize yeni bir şey öğretirken ya da onu sadece ödüllendirmek istiyorken seçeceğiniz ödül mamaları köpeğiniz için sağlıklı ve uygun değerlere sahip olmalı. Özellikle yoğun bir eğitim döneminde sık sık ödül maması kullanacağınız için bu mamaların sağlıksız olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Yine ödül maması seçerken köpeğinizin rahat yiyebileceği boyutlarda olmalıdır. Tabii en önemli olan köpeğinizin seçeceğiniz ödül mamasını sevip sevmeyeceğidir. Çünkü eğer köpeğiniz vereceğiniz ödül mamasını beğenmediyse haliyle bu onun için bir ödül olmayacaktır.

Ödül mamalarını köpeğinize verdiğiniz zamanlarda günlük öğünlerini az da olsa azaltabilirsiniz. Böylece onun hantallaşmasını ya da gereksiz yere fazla kilo almasını da önlemiş olacaksınız.

Köpekler İçin Ödül Mamaları

Köpeğiniz için en iyi ödül mamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnsanlar için yapılan sosisler, sandiviçler.
  • Pişmiş salam ya da sucuk
  • Kuru peynir parçaları
  • Hazır köpek bisküvileri
  • Kuru ya da yaş köpek mamaları ve
  • Köpeğinizin her zaman yediğinden daha farklı olan köpek mamaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir