Köpeklerde Beslenmeye Bağlı Rahatsızlıklar

Köpeklerde Beslenmeye Bağlı Rahatsızlıklar köpekler de diğer canlı türleri gibi beslenmeleri yüzünden, yedikleri, içtikleri yüzünden çeşitli rahatsızlıklara sahip olabilirler. Köpeklerde Beslenmeye Bağlı Rahatsızlıklar bertaraf etmenin en etkili yolu da kötü beslenme alışkanlıklarından köpeğinizi uzak tutmaktır. Şimdi gelin bu rahatsızlıklar nelerdir ve nasıl önlenebilir bunları inceleyelim;

Köpeklerde Şişmanlık

Köpeğiniz için uygun kiloyu veteriner hekiminiz yine köpeğinizin cinsi ve yaşı ile ölçüp size söyleyecektir. Eğer olması gereken kilonun %15inden fazla üzerindeyse köpeğiniz şişman yani obeziteye sahip olarak nitelendirilebilir. Bu şişmanlığın en büyük nedeni ise köpeğinizin çok fazla hareketsiz kalması, düzensiz beslenmesidir. Yine köpeğinizin yaşı, kısırlaştırılması ve strese maruz kalması da kilo alma nedenleri arasında en belirgin olanlardır.

Köpeklerde şişmanlığın kalp rahatsızlıkları, kabızlık, hareket azlığı gibi olumsuz sonuçları bulunmaktadır. Eğer düzenli hekim kontrolüne başlarsanız ve köpeğinizi daha fazla hareket yapması için teşvik ederseniz bu sorundan kısa sürede kurtulabilir ve köpeğinizi ideal kilosuna kavuşturabilirsiniz.

Köpeklerde Zayıflık

Şişmanlık kadar köpeğinizin olması gerekenden zayıf olma durumu da bir problemdir. Özellikle çeşitli nedenlere bağlı olan iştah kayıpları köpeğinizin zayıflamasına ve güç kaybetmesine neden olabilir. Çok fazla halsizlik ve anemiye neden olabilecek zayıflığın hekim kontrolünde düzenli beslenme ile giderilmesi, iştahsızlığa neden olan şeylerin araştırılması son derece önemlidir.

Köpeklerde Kemik Gelişimi Bozuklukları

Büyük ırkta olan köpekler küçüklüklerinden itibaren düzensiz beslenmeye maruz kalırlarsa çeşitli kemik rahatsızlıklarına sahip olabilirler. Çünkü yavru oldukları dönemde kemik gelişimleri henüz tamamlanmamışken yanlış beslenme ile üzerlerine bir yük daha binmesi kemik gelişimlerini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle köpeğinizin erken yaşlarında hekim kontrolünde bir diyet uygulanması önerilmektedir.

Köpeklerde Dışkı, Taş, Toprak Yeme

Eğer doğru bir beslenme düzeni oluşturulmazsa köpeğiniz vücudundaki protein eksikliğinden bu gibi alışkanlıklar kazanabilir. Bu gibi bir alışkanlıktan özel hazırlanmış mamalar ve ek ürünler ile köpeğinizi kurtarabilirsiniz. Bu tür alışkanlıklar sizi korkutsa da hekim kontrolünde hazırlanacak bir diyet köpeğinize doğru mama alışkanlıkları kazandırabilecektir.

Köpeklerde Yetersiz Beslenme

Evcil hayvanlardan olan köpeklerin bakımında en büyük yanlışlardan birisi beslenme düzeninin kalsiyum eksikliğine neden olabilecek şekilde düzenlenmesidir. Kalsiyum eksik beslenmeye bağlı olarak düşeceği gibi fazla yenen et ve sebze nedeniyle de düşebilir. Bu nedenle köpek beslenmesinde besinlere ek olarak kalsiyum mineralinin alınabilmesi çok önemli bir noktadır.

Kalsiyum dışında sodyum eksikliği de genellikle evde hazırlanan köpek yiyeceklerinin içine yeteri kadar tuz eklenmemesi sebebiyle oluşur. Bu tarz mineral ve vitamin eksiklikleri görüldüğünde evcil hayvanınızda deri ve tüy problemleri ile çeşitli hastalıklar görülebilmektedir. Bu nedenle hekim kontrolünde uygun beslenme düzenleri oluşturulmalı ve uygulanmalıdır.

Özellikle fazla alınacak et ile ortaya çıkabilecek sorunlar da göz önünde bulundurulmalı, sevimli dostunuzu sürekli et ile beslemekten kaçınmalısınız. Sürekli et ile beslenen köpeklerde kalsiyum, iyot yetersizliğine bağlı olarak deri yapısında bozulmalar, cıvık ve kötü kokan dışkı, iskelet bozuklukları ve kepeklenme gibi problemler görülebilmektedir.

Tüm bu beslenme bozuklukları ve yanlış alışkanlıklar köpeğiniz için sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle en uygun olan bir veteriner hekim kontrolünde uygulanacak diyet programlarıdır. Bu programlar sayesinde köpeğinizle daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir