Köpekleri Mutlu Etmenin Yolları

Hayvan sahiplenmek tüm yaşamınızı değiştiren farklı bir deneyimdir. Bu deneyim güzel olduğu kadar hayat düzeninizi yeniden adapte etmeyi gerektirir. Özellikle bir köpek sahiplendiyseniz, sevimli dostunuz eve geldiği ilk andan itibaren onun tüm ihtiyaçlarına cevap vermeniz ve onu mutlu etmenin yollarını keşfetmeniz şarttır. Bu nedenle sizi köpekleri mutlu etmenin yolları hakkında bilgi sahibi olmaya davet ediyoruz.

Köpeğinizin İhtiyacı Olan Tüm Malzemeleri Edinin

Köpekleri mutlu etmenin yolları arasında ilk sırada onun ihtiyaç duyduğu malzemeleri edinmek gelir. Öncelikle kaliteli bir mama ile işe başlayabilirsiniz. Mama ve su kapları da köpekler için büyük bir ihtiyaçtır. Köpeğin sağlıklı şekilde uyuması için köpek yatağı ya da köpek evi de gerekir. Eksik edilmemesi gereken köpek malzemesi ise tasmadır. Ayrıca yavru köpeğiniz için köpek tuvalet pedleri, köpek tarakları, köpek oyuncakları ile köpek sağlık ve bakım ürünlerini de köpeğinizin gereksinimine göre temin etmeniz gerekir.

 

Hemen Eğitime Başlayın

Eğitim sanıldığı gibi köpekleri mutsuz eden bir süreç değildir. Köpekler yeni hayat düzenlerine eğitimle alışır ve eğitim alarak birçok konuda sahipleri ile uyum içerisinde yaşamayı öğrenirler. Bir köpeğin ilk eğitimi tuvalet ile ilgili olmalıdır. Daha sonra itaat eğitimi ve sosyalleşme eğitimi gelir. Tüm bu eğitimler hem sizin hem de köpeğinizin hayatını kolaylaştırır. Ayrıca köpek için bu eğitimler eğlenceli bir oyun ve sonu lezzetli köpek ödülleri ile biten hoş bir sürece dönüştürülebilir.

 

Egzersizleri Aksatmayın

Köpekler, kediler gibi sürekli evde kalmaya programlı canlılar değillerdir. Her köpeğin egzersiz gereksinimi bulunur ve patili dostlarımız her gün özgürce koşmak ister. Tuvalet ihtiyacını de giderildiği bu geziler köpeğinizin en mutlu olduğu anlarda üst sıralarda yer alır. Köpeğiniz yürüyüş ve koşularla meraklarını giderir, sağlıklı ve fit kalır, streslerini atar ve sizinle birlikte vakit geçirmenin tadına varırlar.

 

Sağlık Kontrollerini Unutmayın

Her canlının keyifli ve huzurlu bir yaşam sürmesinin anahtarı sağlıklı olmasıdır. Siz de köpekleri mutlu etmenin yolları ile ilgili yapmanız gerekenleri düşünüyorsanız ilk işiniz onu sağlık muayenesinden geçirmek olmalıdır. Köpeğinizin tüm aşılarını zamanında yaptırmalı, onu düzenli şekilde veteriner hekiminize götürmeli ve onun sağlığını ön planda tutmalısınız. Böylece köpeğiniz sağlıkla mutlu ve uzun yıllar sizinle olabilir.

 

Beraber Oyun Oynayın ve Ona Vakit Ayırın

Evcil hayvan bakımının önemli bir ayağını oluşturan kriter, birlikte kaliteli vakit geçirmektir. Köpekler sahipleriyle yürüyüş yapmanın ve onların yanında uyumanın yanı sıra oyuna da ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizi mutlu etmek için ona özel vakit ayırmalı ve onunla bol bol oyun oynamalısınız. Bunun için köpeğinize zekâ geliştirici, eğlendirici ve eğitici oyuncaklar edinebilirsiniz.

 

Köpeğiniz İçin Huzurlu ve Sevgi Dolu Bir Ortam Yaratın

Köpekler insan duygularına duyarlı ve empati kurma yetenekleri yüksek canlılardır. Bu özellik onların ruh halinin bize bağlı olduğunun da göstergesidir. Köpek sahipleri ne kadar huzurlu, stresten uzak ve mutlu olurlarsa köpeğin kişiliği de bu yöne evirilmeye meyillidir. Dolayısıyla köpekleri mutlu etmenin yolları biraz da köpek sahiplerinin onlar için yaratacağı ortamın huzuruna bağlıdır.

Sahiplerine sadakatleri ile bilinen bu sevimli canlılar birlikte yaşadıkları insanlardan ilgi ve sevgi konusunda da yüksek beklenti içindedirler. Bu da köpeğinize ilgi gösterip ona sevginizi sık sık hissettirmeye sizi mecbur kılar. Köpeğinizden ilgi ve sevginizi esirgememeniz onun çok mutlu edecektir.

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir