Köpeklerin Kum Kabı Alışkanlığı Kazanması

Köpeklerin Kum Kabı Alışkanlıkları köpek sahibi olan kişiler her ne kadar köpeklerini çok seviyor olsalar da onları günde birkaç kez dışarı çıkarıp tuvaletlerini yaptırmakta zorlanabilmektedirler. Sürekli bu nedenle dışarı çıkma ihtiyacı duyulmaması için köpeklerinin kum kabına tuvaletlerini yaptırmaya alıştırmak isterler. Köpeklerin Kum Kabı Alışkanlıkları tıpkı kediler gibi kum kullanmaları mümkün mü? Bu sorunuzun cevabını yazımızda bulabileceksiniz.

Köpeklerin Kum Kabı İle Tuvalet Alışkanlığı Kazanması

Evet aslında bu gayet mümkün bir durumdur. Çünkü köpekler onlara öğretmek istediğiniz her alışkanlığı ve yeni bilgiyi öğrenmeye yatkın hayvanlardır. Bu nedenle de bir köpeği kuma tuvaletini yapması için eğitmek gayet olası bir durum olacaktır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Bir köpeğe kum tuvaleti alışkanlığı kazandırmak ne kadar zordur?

Kum Kabı Satın Alın

İlk yapmanız gereken köpeğinizin boyutlarına uyacak ve dayanacak bir kum kabı satın almak olacaktır. Bu kap çok yüksek olmamalı. Çünkü köpeğiniz tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra o kumu ya da toprağı işaretleme alışkanlığına sahiptir ve bunu yapmak isteyeceklerdir. Bu nedenle seçeceğiniz köpek kumu kabı çok yüksek olmamalı ve doğru yükseklikte bulunmalıdır. Konum ve yükseklik doğru seçilirse köpeğiniz tuvalet alışkanlığını daha çabuk kazanacaktır.

Köpek Kumu Satın Alın

İkinci yapacağınız şey elbette köpeğinizin tuvalet kabı için bir kum paketi satın almak. Köpek kumarı kedi kumundan farklı olarak biraz daha büyük topaklara sahiptir. Bunun nedeni de sıvıyı daha çok emebilmelerini sağlamaktır. Eğer köpek kumu bulamadıysanız ve bunun yerine kedi kumu almayı düşündüyseniz bunu yapmamanızı öneririz. Çünkü kedi kumu köpeklerin hoşlanmayacağı bazı kokular barındırabilir. Bu da tuvalet eğitimini alamamasına neden olabilir.

Köpeğinizin tuvalet kabını doldururken kumun altına bir miktar karbonat koyarsanız kötü kokuların oluşmasını daha çok önleyebilirsiniz.

Köpeğinizin Kum Kabını Doğru Yere Koyun

Köpekler kedilere göre biraz daha çekingen özellikle hayvanlardır. Bu nedenle köpek kum kaplarının çok fazla görünen bir yerde olmamasına özen göstermelisiniz. Onlara insanların bakmasından ve bu şekilde tuvaletlerini yapmaktan hoşlanmazlar.

Yine dikkat edilmesi gereken bir konu da sevimli dostunuzun mama ve suyunun yakınına tuvaletini koymamak olacaktır. Çünkü böyle bir durumda kum kaplarını kullanmaktan kaçınacaklardır.

Köpek Kumu Eğitimi

Eğer bir köpeğe evde tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorsanız ona doğru bir komut öğretmenizde yarar var. Köpeğinizi o kuma yerleştirdikten sonra “hadi yap” ya da “kum kabı” gibi komutlar seçerek ve her zaman aynı komutları kullanarak onlara tuvalet alışkanlığını öğretebilirsiniz.

Köpeğinizi kum kabına koyduktan sonra bir süre bekleyin ve çıkarın. Sonra tekrar koyun. Bunu birkaç kez yaptıktan sonra köpeğinizin bu kaba kendi kendine girmesini sağlayın. Bu şekilde yaptığınızda köpeğiniz bu kumun tuvaletini yapmak için güvenilir bir ortam olduğunu anlamaya başlayacaktır.

Ancak sevimli dostunuz bu kum kabının ilk başlarda ne için kullanılabileceğini çok fazla kestiremeyebilir. Bu nedenle alışana kadar tuvaletini dışarı yapabilir. Bu gibi durumlarda onu cezalandırmak yerine sabırlı olmayı denemelisiniz. Ona sık sık yapması gerekenleri göstermeli, bu alışkanlığı kazandırmaya çalışırken nazik olmaya çalışmalısınız. Bu şekilde yaptığınızda köpeğiniz eninde sonunda yapması gereken şeyi anlayacak ve artık tuvaletini kendi kum kabına yapmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir