Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Köpekler nasıl beslenmeli ? Eve bir köpek alıp geldiniz ilk yapmanız gereken şeyler ne diye düşünecek olursak köpeğinizin yeme içme alanı diyebiliriz. Köpekler Nasıl Beslenmeli rehberimizde yavru köpeğinizi küçüklükten güzelce eğitip iyi alışkanlıklar edinmesini sağlamak ilerde sizi dinlemesi ve komutlarınıza uyması açısından önemlidir. Yavru köpeğinize yemek yeme ve su içme kabını göstermelisiniz. Yerlerini mümkün olduğunca değiştirmemeniz önemlidir. Mamasını koyduğunuz kap temiz olmalıdır. Tabi suyunu koyduğunuz kapta. Düzenli olarak mama kaplarını yıkamanız köpeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Çünkü uzun süre mama kabında kalan mama artıkları köpeğinizin zehirlenmesine sebep olabilir. Oda sıcaklığında bakteriler çok çabuk ürerler ve artık kalan besinleri kolaylıkla bozarlar. Köpeğinizi eğitirken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise ilk önce sizin yemeğinizi yemenizdir. Bu sayede sizin ondan üstün olduğunuzu anlayacak ve eğitimini etkileyecektir. Köpek mamaları köpeğinize günlük enerjisini sağlaması yanında gelişimini de destekleyici olmalıdır.

Köpeklerin Büyüme Evreleri

Köpeklerin türleri arasında büyüme hızında farklılıklar olabilir ama genel olarak hepsi iki aşamalı bir büyüme evresinden geçer. İlk evre 5-6 aylıkken geçirdikleri evredir. Bu evrede hızla büyürler gelişirler. Ancak sindirim sistemleri tam olarak yerine oturmadığından köpeğinize direk katı besinler vermeniz uygun olmayacaktır. Aksi takdirde köpeğiniz hazmederken problemler yaşayabilir. Bu sebeple katı-sıvı mama geçişini yarı katı mamalarla sağlamalısınız.

Diğer evre ise artık büyümesinin yavaşladığı ancak sindirim sisteminin tam olarak geliştiği evredir. Köpeğiniz artık tam anlamıyla büyür ve her mamayı kolaylıkla sindirir.  Büyüme evresinde beslenmesine dikkat edilmeyen köpekler büyüdüklerinde çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilirler. Çünkü besinler kas kemik beyin vs gelişiminde aldıkları en iyi takviyedir.

Her Köpek Boyutuna Göre Beslenmeli

Bu başlık köpekler için önemlidir çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi köpeklerin büyüme hızları farklı olduğu gibi ulaştıkları boyutlarda farklı olabilir. Bu boyut farkı dikkate alınması gereken bir özelliktir. Çünkü büyük boyutlardaki bir köpekle küçük boyutlardaki bir köpeğin besin ihtiyacı aynı oranda olmayacaktır. Nasıl insanlarda yetişkinlerin yediği kadar çocuklar yiyemiyorsa bu boyut farkından doğan durumu köpekler için de örnek verebiliriz. Boyut farklılığının yanı sıra çene, diş, kilo, yapı farklılıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. Alınan mamanın taneleri, yoğunluğu, şekli bile köpeğinizin çene ve diş yapısına uymalıdır ki rahatça tüketebilsin.

Sizin kendi yediğiniz yemeklerle köpeğinizi beslemeniz bazen sıkıntı yaratabilir. Çünkü verdiğiniz yemeğin yapısı, besin içerikleri, çiğnenebilirliği köpeğiniz için uygun ve yeterli olmayabilir. Bu da onun sindirim problemleri çekmesine neden olur. Bu sebeple en iyisi köpeğinize uygun seçtiğiniz kuru mamalar olacaktır.

Köpeğiniz İçin Beslenme Önerileri

İlk büyüme evresindeki yani 5-6 aylık köpeğinize günlük tavsiye edilen miktarı 3’e bölerek vermelisiniz. Yani 3 ayrı öğün olarak vermeniz en doğrusu olacaktır. Ayrıca sıklıkla mama çeşidinin değiştirilmesi de köpeğin sindirim sistemini olumsuz etkiler. Değişen mamaya hemen uyum sağlayamaz. Bu sebeple eğer verdiğiniz mamayı değiştirmek istiyorsanız bunu aşamalı olarak yapmalısınız. Bunun yöntemi de eski mamayla yeni mananın bir süre karıştırılarak verilmesidir. 1 hafta süreyle belli oranlarda karıştırılan eski mamayla yeni mamayı yiyen köpeğiniz haftanın sonunda sadece yeni mamasını yemeye başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir