sokak_hayvanlari

Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabiliriz?

Sokakta yaşayan canlarımız şehir hayatının birer parçası olmakla birlikte korunması gereken varlıklardır. Onların güvenliğini sağlamanın yanında beslenmelerine yardımcı olmak ve sevgi ihtiyaçlarını gidermek için biz hayvan severlerin yapabileceği birçok şey vardır. Sokak hayvanları için neler yapabileceğinizi bilmek patili dostlarımız ile kanatlı canların yaşamlarını devam ettirmeleri açısından çok önemlidir.

sokak_hayvanlari1

Satın Alma, Sahiplen

Bir evcil hayvan besleme konusunda karar verdiyseniz yuvaya ihtiyaç duyan bir sokak hayvanını sahiplenebilirsiniz. Üretimi yapılan ve bu üretim süreci neticesinde farklı fiziksel rahatsızlıkları bulunan hayvanları satın almak yerine sokakta yaşayan bir evcili kurtarabilirsiniz.

 

Sokak Hayvanları İçin Kapının Önüne Bir Kap Su Bırak

Su, her canlı için yaşamsal bir gerekliliktir. Sokakta yaşayan hayvanların temiz su bulması ise oldukça güçtür. Özellikle sıcak mevsimlerde canlarımız su ihtiyaçlarını gidermek konusunda zorlanmaktadır. Sokak hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilmesini sağlamak açısından çok basit bir yöntem öneriyoruz. Kapınızın önüne temiz bir kap su koymak. Suyu her gün yenilemeyi de alışkanlık haline getirmeyi unutmayın.

 

Sokağa Yiyecek ve Mama Koy

Evde yaptığınız yemekler mutlaka artıyordur. Artan yemeklerinizi bir kaba koyarak sokakta belirlediğiniz bir bölgeye bırakabilirsiniz. Fakat bu bölgenin çöpten biraz uzak olmasına dikkat edin. Burada atlanmaması gereken nokta baharatlı yiyecekler ile tuzlu ve tatlı gıdaların sokak hayvanları için zararlı olacağıdır. Yemeklerden hayvanlara uygun olanlarını sokağa bırakın. Sokak hayvanlarını beslemek için köpek mamaları ile kedi mamalarını da tercih edebilirsiniz. Bu mamaları her an yanınızda taşıyabilir ya da belirlediğiniz bir noktaya sürekli bırakabilirsiniz. Kanatlı dostlarımızın karınlarını doyurmaları için ise buğday ve bulgur tanelerini pencere önlerine ya da balkonlarınıza yerleştirebilirsiniz.

 

Sokak Hayvanları İçin Güvenli Alanlar Hazırla

Sokaktaki canlarımız iklim koşullarından fazlaca etkilenirler. Sıcak havalarda güneşten korunmak ve serin bir yer aramak onlar için elzemdir. Soğuk aylarda ise üşümelerini önlemek ve yağışlardan korumak adına canlarımıza birer köpek ve kedi evi satın alabilir, bu evleri kendiniz de yapabilirsiniz. Ahşap malzeme bulamıyorsanız iç içe geçirdiğiniz iki büyük kutunun bir kenarını açıkta kalacak şekilde bahçenize ya da sokağa yerleştirebilirsiniz. Üzerini çöp torbasıyla kaplayacağınız bu kutunun içine kullanmadığınız bir havlu ya da battaniye koyabilirsiniz. Kuşlar için ise kuş evlerini balkonlara ya da ağaç dallarına asabilirsiniz.

sokak_hayvanlari2

Barınak Ziyareti Yap

Sokakta bakıma muhtaç bir can gördüğünüzde eğer sahiplenemiyorsanız onu barınağa götürebilirsiniz. Ama barınaklar da fazlasıyla dolu. Fırsat buldukça hayvan barınaklarına giderek mama desteğinde bulunmanızı ve orada yaşayan hayvanlara sevginizi göstermenizi öneririz.

 

Yaralı ve Hasta Hayvanlara Elini Uzat

Sokak hayvanları hastalandıklarında ya da yaralandıklarında insanlardan başka kimseden yardım görmezler. Bu hayvanları ölüme terk etmek yerine hemen en yakın veteriner kliniğine götürebilirsiniz. Ayrıca sokak hayvanları için birçok belediye ücretsiz sağlık hizmeti vermekte. 153’ü arayarak bu hizmetleri öğrenebilir, hayvanın konumunu bildirebilir ve böylece sokaktaki bir canı kurtarabilirsiniz.

 

Sokak Hayvanlarına Sevgi Göstermeyi Unutma

Sokakta yaşam süren hayvanlar da sevgi görmeye ihtiyaç duyarlar. Onları gördüğünüzde mama ve su gereksinimleri ile korunma ihtiyaçlarına cevap vermenizin yanında başlarını okşamanız ve onlarla konuşmanız da sokaktaki canlarımızı sevindirecektir. Sokak hayvanlarından sevginizi ve ilginizi eksik etmeyerek bir dost kazanmanın mutluluğunu siz de yaşayın.

Köpekler Nasıl Beslenmeli? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir