Tekir Kedi Irkı

Tekir Kedi Irkı Renk olarak kedi cinsleri arasında en fazla görülen tür olan tekir kediler, ev kedisi olsalar da sokak kedisi olarak da çok fazla karşımıza çıkarlar. Sokakta bolca karşılaşabileceğimiz tekir kediler melez olarak sınıflandırılan gruba girerler yani saf bir cins değildirler. Tekir Irkı hemen her özelliği diğer kediler ile uyuşan tekir kediler, dediğimiz gibi sadece bir türden değil de birkaç farklı kedi ırkının çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak hangi kedilerin çiftleşmesi sonucu olduğunu söylemek bir hayli zordur.

Tekir Kedilerin Görünümleri

Kendi arasında da pek çok alt türe sahip olan tekir kediler bu nedenle farklı fiziksel özelliklere sahip olabilmektedirler. Tüy yapıları bazılarında oldukça kısayken bazılarında çok daha uzun tüy yapısı gözlenmiştir. Yine renklerinde de farklılık gözükebilen tekir kediler bu renklere göre adlandırılmıştır. Onlarca farklı rengi bulunan tekir kediler, kahverengi tekir, siyah tekir, yamalı tekir gibi pek çok ada sahiptirler. Vücut yapıları büyük olan tekir kedilerin ortalama kiloları ise 2 ila 8 arasında değişkenlik göstermektedir.

Tekir Kedilerin Karakterleri

Tekir kediler de diğer kedi ırkları gibi uykuya düşkündürler. Günde 16 saat kadar uyuyan tekir kediler günün geri kalan zamanlarında ise oyun oynamaya bayılırlar. Bu nedenle eğer kedi sahiplenmek istiyor ancak çok ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız tekir kedi önermeyiz. Çünkü tekirler siz oyunu bıraksanız bile oynamaya devam edeceklerdir. Eğer tekirleri yavruyken evcilleştirirseniz size ve evinize çok daha hızlı bir şekilde adapte olacaklarını söyleyebiliriz. Size ve oyun oynamaya alışacağı için evde pek yalnız kalmaktan da hoşlanmazlar. Hareketli ve enerjik yapıya sahip olmaları da diğer kedilerden ayrılan özelliklerden görülmektedir.

Tekir Kedilerin Bakımı

Tekir kedi ırkında bahsettiğimiz gibi iki tür tüy bulunur. Biri kısa tüylerken birisi daha uzun tüylere sahip olabilmektedir. Kısa tüylü tekir kedilerin çok fazla taranmaya ihtiyaçları olmayabilir. Haftada bir kere kedi tarağı ile taranması yeterli olacak, hem kedinizi rahatlatacak hem de tüylerinin daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Ancak uzun tüylü kedilerin çok daha sık, haftada birkaç kez taranması önerilmektedir. Tekir kedilerin melez yapısı onların diğer kedilere göre dayanıklı olmasına da neden olur. Bu nedenle dışarıdan hastalık kapma olasılığı daha azalır. Yine de haftada bir kere de olsa kulak ve göz çevresini kontrol ederseniz olası bir hastalığı önceden tespit edebilir ve muayene ettirebilirsiniz.

Tekir Kedilerin Beslenmesi

Kuru mama ile beslenebilen tekirlerde ilk dikkat edilmesi gereken yaşıdır. Yaşına göre mama almalı, 1 yaşından küçük olan kedinizi mutlaka yavru kedi mamasıyla beslemelisiniz. 1 yaşını aşan kedi dostunuzu artık normal mamalar ile beslemeye başlayabilirsiniz. 7 yaşından sonra ise yaşlı kedi mamalarını tercih etmek onun çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Mama kategorilerinin bu şekilde yaşa göre ayrılması kedinizin sağlığı açısından, sindirim sistemi açısından son derece önemlidir. Çünkü bu mamalar hem kedinizin ağız yapısı, çene yapısı düşünülerek hem de ihtiyaçları olan mineraller, vitaminler düşünülerek üretilmektedir. Kediniz eğer bir kısırlaştırma operasyonu geçirdiyse buna uygun olan mamaları da tercih edebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir