Uzun Tüylü Kedi Irkları

Uzun Tüylü Kedi Irkları kediler hem ülkemizde hem de dünyada en çok sevilen ve en çok evlerde beslenen hayvan türlerindendir. Uzun Tüylü Kedi Irkları her zaman asil görünen kediler, kendilerine has hareketleri, yürüyüşleri ve duruşları ile ilgi çekici olmuşlardır. Bazı kedilerse klasik kedi görünümünün aksine daha uzun tüylüdürler ve bu halleri ile çok daha çekici bir görünüme sahip olurlar.

Eğer siz de uzun tüylü bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ilk bilmeniz gereken şey uzun tüylü kedilerin sık sık kedi tarağı ile taranmaya ihtiyaç duyacaklarıdır. Aksi halde eviniz uzun kedi tüyleri ile dolabilir. Ancak düzenli bakımları yapıldığında bu türden kedi sahiplenmenin ne kadar keyifli olabileceğini göreceksiniz.

Uzun Tüylü Kediler

Eğer uzun tüylü bir kediniz varsa yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüy bakımını çok iyi yapmanız gerekir. En azından haftada bir kez kedi tarağı ya da fırçası ile tüylerini taramalısınız. Bazı kediler bundan çok hoşlanırken bazıları bu etkinlikten kaçabilir. Bu gibi durumların önlenmesi için kedinize ödül maması verebilir ve onu bu şekilde taranmaya alıştırabilirsiniz. Eğer kediniz onu ilk kez tarayacağınız zaman bu durumdan kaçarsa çok fazla üstelemeyin ve onu korkutmayın. Aksi takdirde bu durum onda bir tramvaya neden olabilir.

Eğer siz de uzun tüylü bir kedi sahiplenmek istiyorsanız işte size tercih edebileceğiniz kedi türleri;

Ankara Kedisi

Evde beslemek için en çok tercih edilen kedi türlerinden birisi de Ankara kedisidir. Çok eski kedi ırklarından birisi olarak görülen Ankara kedilerinin kökeni adından da anlaşılacağı üzere Ankara ve çevresidir. Bu uzun tüylü kedilerin tüyleri genellikle beyaz renktedir, gözleri ise kahverengi ya da gümüş renklerindedir. Tüylerinin uzun ve parlak olması, gözlerinin şeklinin badem olması çok güzel bir görünümde olmalarına neden olmaktadır.

Ankara kedileri çok zeki bir kedi türüdür. Ayrıca hareketli ve atik bir kedidir. Sık sık miyavlar ve sahiplerine son derece düşkündür. Çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir kedi türü olan Ankara kedileri oyun oynamaya da bayılır.

Maine Coon Kedi Türü

Ankara kedisinden üretilmiş olan bu tür yine uzun tüyleri ile bilinen bir kedi türüdür. Ankara kedisinden farklı olarak beyaz haricinde aklınıza gelebilecek hemen her renkte olabilmektedir. Hareket etmeyi de çok sevmeyen Maine Coon kedileri çok cana yakın bir kedi türüdür.

İran Kedisi

Geniş suratları ile tanınan İran kedileri çok asil duruşa sahip kedilerdendir. İsminden de anlaşıldığı üzere İran ve civarından gelen bir kedi türüdür. Tüyleri yumuşak ve kabarıktır. Farklı renklerde olabilen İran kedisi, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmektedir.

Ragdoll Kedisi

Bu kedi türü bilinen 3 tür olan İran, Siyam ve Birmanya kedilerinin bir melezi olarak düşünülebilir. Avlanma gibi iç güdüleri çok olmayan Ragdoll kedileri son derece uysal ve miyavlamayan kedilerdendir. Genellikle gri, kahverengi ve çikolata rengi tonlarında olan Ragdoll uzun tüyleri bakıma en çok ihtiyaç duyan kedilerdendir.

Bali Kedisi

Uzun tüylü kediler arasında yer alan Bali kedisinin kahverengi, kızıl ya da gri tüyleri olabilmektedir. Uzun ve yumuşak tüylere sahip olan Bali, kulakları biraz daha köşeli, boyunları uzun kedilerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir