Yaşlı Kedi Bakımı

Yaşlı Kedi Bakımı 10 yaşını geçen kediler artık yaşlı kategorisine girmekte ve buna göre bakımlarının devam edilmesi gerekmektedir. Yaşlı kedilerin bakımları, mama alışkanlıkları ve diyetleri diğer kedilere göre biraz daha farklı ve dikkat edilmesi gereken şekildedir. Çünkü kediler yaşlandıkça daha hassas bir yapıya sahip olurlar. Yaşlı Kedi Bakımı  sağlık problemleri de zaman zaman artacağı için yaşlı kedilerin sık sık sağlık kontrollerinin yapılması önerilmektedir.

Yaşlı Kediler

Kediler 10 yaşlarını geçtikten sonra enerjilerinde gözle görülebilir bir oranda düşmeler meydana gelecektir. Bunlarla birlikte tüylerinde yer yer beyazlamalar, işitmesinde kayıplar, görüşünde zayıflamalar, daha sakin bir ruh hali ve daha fazla uyku ihtiyacı görülmektedir.

Bu şekilde yaşlı olan kedilerin günlük yiyecek ihtiyaçlarına daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Yavru kedilerde nasıl ki özen gösteriliyor ve beslenmelerine dikkat ediliyorsa yaşlı kedilerde de aynı şekilde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bol bol su içtiklerinden de emin olmalı ve içtikleri suyun taze ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Kuru mamadan ziyade yaşlı kedilerin biraz daha yaş mama yemesi de sindirim sistemlerinin daha kolay çalışmalarına olanak verecektir. Genellikle yaşlı kediler için üretilen mama türlerinde diğer mamalara oranla çok daha fazla D vitamini ve B6 vitamini, omega yağ asitleri ve kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle dediğimiz gibi kediniz artık yaşlı bir kediyse özel mamalar ile beslemeniz önemlidir.

Yaşlı kedilerinizin beslenmesi konusunda daha detaylı bilgiyi veteriner hekiminiz tarafından da alabilir ve dediği talimatları kullanabilirsiniz.

Yaşlı Kedilerde Sağlık

Kediler için dişler ve diş sağlığı aslında son derece önemli bir konudur. Kedilerin de insanlar gibi sık sık diş temizliğinin yapılması gerekir. Özellikle yaşlı kedilerde diş sorunlarının artması kedinizi son derece rahatsız edebilir.

Çoğu yaşlı kedi dişlerinde olacak ağrılar yüzünden kuru mamadan uzak durmaktadır. Bu nedenle de yaş mama seçimi yapmanız gerekebilir.

Kediler bilindiği gibi sıcak olan yerlerde yatmayı çok severler. Özellikle yaşlı kediler eklem ağrılarını giderebilmek adına soba önlerinde, pencere önlerinde yatmaya daha çok ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kediniz yaşlandığında onu sıcak tutabilecek ortamları ona sağlamayı ihmal etmemelisiniz.

Yaşlı Kedilerde Davranış Değişikliği

Kediniz yaşlanırken haliyle karakterinde ve davranışlarında da ufak tefek değişimler gerçekleşecektir. Bu değişimleri gözlemlemeniz ve buna göre kedinize davranmanız önemlidir. Belki eskiden sevdiği bir şeyi artık sevmemeye başlayacaktır ve bunu yapmanızdan artık hoşlanmayacaktır. Eğer siz bu değişimlere bir anlam veremiyorsanız veteriner hekiminiz ile görüşüp ne yapmanız gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz. Örneğin yaşlanan kediler daha fazla miyavlamaya başlamış olabilir. Bu durumda altta yatan ve onu rahatsız eden nedeni araştırmalı, bulmalısınız.

Eğer düzenli olarak kedinizi veterinere götürmüyorsanız yaşlanınca bunu alışkanlık haline getirmeniz gerekebilir. Çünkü yaşlı olan kediniz sık sık rahatsızlanabilir ve bu durum sizi hem üzüp hem de yorabilir. Daha sık veteriner kontrolleri sayesinde kedinizde oluşmaya başlayan hastalıkları da kısa sürede tespit edebilir böylece daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Son olarak kediniz yaşlandıkça ona daha çok şefkat göstermeli daha çok ilgilenmelisiniz. Böylece kediniz mutlu olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir