yorkshire Terrier bakımı ve özellikleri

Yorkshire Terrier Irkı Özellikleri ve Bakımı

Küçük boyutlu ama kişilik olarak büyük olan Yorkshire Terrier, alıngan, sevgi dolu bir arkadaştır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler küçük köpek ırkı olan “Yorkie” sahiplerine bağlılıkları, zarif görünümleri ve apartman dairelerine uygunluğu ile birçok hayran kazanmıştır.

Uzun ipeksi tüyleri ve şımarık yapısı ile Yorkshire Terrier, köpek dünyasının en çekici temsilcilerinden biridir ve gittiği her yerde dikkat çeker. Çok küçük olduğu için sık sık sahibi tarafından özel köpek çantalarında seyahat eder.

Uzun çelik-mavi ve ten rengi kürkü, Yorkie’nin gen zaferi olabilir, ancak onu gerçekten ailesine sevdiren kişiliği ve sevimliliğidir. Küçük boyutundan habersiz olan (yedi kilodan fazla olmayan bir ağırlığa sahiptir) Yorkshire Terrier, küçük bir bedende büyük cesarete sahip bir köpektir, her zaman macera arayışındadır ve bu özelliği sokaktayken belki de biraz sorun çıkarır.

Yorkshire Terrier, bir refakatçi köpeğinden beklendiği gibi insan ailesine karşı şefkatlidir , ancak genetik miraslarına sadık kalarak, bazen yabancılardan şüphelenirler ve garip seslere ve davetsiz misafirlere havlarlar. Komşularınızı göz önünde bulundurarak, tedirginliklerini azaltmak ve havlamayı veya havlamayacaklarını öğretmek önemlidir .

Ayrıca yabancı köpeklere karşı agresif olabilirler. Bununla birlikte hiçbir sincap, hamster onlarla beraer güvende değildir.

Genel yapılarına rağmen, Yorkshire Terrierlerinin de yumuşak bir tarafı var. Aileleriyle bolca zaman geçirmeye ihtiyaçları var. Uzun saatler yalnız kalmaları onlar için değildir. Bununla birlikte Yorkie’nizi aşırı korumak da iyi bir fikir değildir; duygularınızı çok çabuk alırlar ve eğer eylemleriniz dünyanın kendileri için tehlikeli bir yer olduğunu söylerse, nevrotik olabilirler.

Büyüklükleri nedeniyle, Yorkshire Terrier, onlara saygı duymayı öğrenmiş büyük çocuklarla ve küçük çocuklara iyi anlaşırlar. Ürkütüldüklerinde veya alay edildiklerinde gerginleşebilirler.

Her gün biraz egzersiz yaptıkları sürece  – belki de oturma odasında iyi bir oyun alanı veya blok etrafında güzel bir yürüyüş alanı – Yorkieleri güzel apartman köpekleri yapar .

Hangi evde yaşarlarsa  yaşasınlar, onlarla birlikte yetiştirildikleri sürece diğer yerleşik köpekler ve kedilerle iyi geçineceklerdir . Eve yeni bir evcil hayvan getirilirse teriyer sahiplerine kıskançlık yapabilir. Teriyerler, “davetsiz misafir” lere meydan okumak isteyebilirler ve bir kavga çıkarsa, korkunç bir canavara dönüşür. Tabi küçük bir canavara. Yorkie’yi yeni bir hayvanla tanıştırırken çok dikkatli olun.

yorkshire bakımı ve özellikleri

Yorkshire Terrierleri Bakımı İçin Önemli Bilgiler

  • Yorkshire Terrierleri soğuğu sevmez ve özellikle nemli alanlarda titreme eğilimi gösterir.
  • Küçük boyutları, hassas yapıları ve gergin kişilikleri nedeniyle Yorkshire Terrier genellikle küçük çocuklu aileler için önerilmez.
  • Bazı Yorkshire Terrierleri duydukları her ses için havlıyor olabilir . Erken ve tutarlı eğitim yardımcı olabilir. Bu eğitimi vermek için nitelikli değilseniz, profesyonel bir köpek eğiticisine danışın .
  • Yorkshire Terrier hassas sindirim sistemlerine sahip olabilir ve seçici yiyiciler olabilir. Yorkie’nizde diş veya diş eti problemleri varsa yeme sorunları oluşabilir. Yorkie’niz yemek yerken veya yedikten sonra rahatsızlık gösteriyorsa, kontrol için onu veterinere götürün.
  • Yorkshire Terrier onların büyük köpek olduğunu düşünüyor ve izin verilirse büyük bir köpek ile kavga etmeye çalışır. Yorkie’nizi kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun. Daha da iyisi, Yorkie’nizi erken yaşta itaat derslerine alarak sosyalleştirmeye çalışın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir