Veterinere Soru Sor

Kaniş Irkı

Köpek ırkları arasında akla ilk gelenlerden olan kanişler çok sevimli köpek türlerinden bir tanesidir. Kaniş Irkı birlikte yaşanılması mümkün olan bu köpek ırkı, sevimli görünümlerinin yanında gururlu, zeki ve zarif bir ırktır.

By Mamaal Admin | July 15, 2023 | 0 Comments

Dalmaçyalı Köpek Irkı

en çok bilinen köpek türlerinden olan dalmaçyalı köpekler yüksek dayanıklılığa sahiptirler. Adeleli ve orta büyüklükte olan bu köpek türü, yalın hatlara, temiz bir görünüme sahiptir.

By Mamaal Admin | July 15, 2023 | 0 Comments

Alman Kurdu Köpek Irkı

sadık, güvenilir bir köpek ırkıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış olan bu ırk 30 yıldan fazla süren çalışmalar sonucunda geliştirilmiştir. Alman Kurdu Köpek Irkı gelişimi tamamlandıktan sonra da Almanya polis kuvvetleri tarafınca kullanılmış ve hatta ordularının bir parçası haline gelmiştir.

By Mamaal Admin | July 15, 2023 | 0 Comments

Yorkshire Terrier Irkı Özellikleri ve Bakımı

Küçük boyutlu ama kişilik olarak büyük olan alıngan, sevgi dolu bir arkadaştır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler küçük köpek ırkı olan “Yorkie” sahiplerine bağlılıkları, zarif görünümleri ve apartman dairelerine uygunluğu ile birçok hayran kazanmıştır.

By Mamaal Admin | July 15, 2023 | 0 Comments

Apartman İçin En İyi 8 Köpek Irkı

Apartmanda yaşıyor olmanız köpek sahibi olamayacağınız anlamına gelmez. Doğru köpek ırkını seçmeniz, doğru ve yeterli eğitimi vermeniz halinde apartman dairenizde köpek bakabilirsiniz. Klasik köpek bakım koşullarından bahsetmiyorum.

By Mamaal Admin | July 15, 2023 | 0 Comments

Golden Retriever Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Sevimli görünümü, sıcak karakteri ve keskin zekasıyla dünyanın en popüler köpek cinslerinin başında gelen Golden Retriever köpek ırkının kökenleri İskoçya’ya dayanmaktadır. Newfoundland, Irish Setter ve Wavy Coated Retriever köpek ırkların melezlenmesi ile elde edilen bu güzel ve iyi huylu köpekler 1865 yılında ortaya çıkmıştır. Çok iyi birer yüzücü ve avcı olan Golden Retrieverlar sıcakkanlı ve itaatkâr karakterleri nedeniyle bekçilik konusunda başarılı olmasalar da eğitime yatkınlıkları ve zekâları onları rehberlik etme ve arama kurtarma alanlarında birinci sıraya taşımıştır. Tam bir aile köpeği olan Goldenlar’ın koku alma duyuları da son derece gelişmiştir.

Golden Retriever Genel Özellikleri

*Kökenleri İskoçya’ya dayanan bu köpeklerin üretimi İngiltere’de yapılmaktadır. Fakat Amerika ve Kanada’da da bu ırk yetiştirilmektedir. *Irish Setter, Wavy Coated Retriever ve Newfoundland cinsi köpekler Golden Retrieverların atalarıdır. *Dünyanın en sevilen ve en çok tercih edilen köpek ırkı olmalarının yanında en zeki köpek cinslerinin de başında gelirler. *Büyük boy köpek ırklarındandır. Yetişkinliklerinde dişileri 50 ila 55 santimetre, erkek Golden Retriever köpekler ise 55 – 60 santimetre boyuna ulaşırlar. Ağırlıkları erkeklerde 33, dişilerde 30 kilogram olmaktadır. *Tüyleri sarı, kahverengi, krem tonlarında ve uzundur. Bu renk gövdelerinin farklı yerlerine koyu tondan açığa doğru dağılır. *Göğüs, ayak ve kuyruklarındaki tüyler diğer bölgelerindeki tüylere göre daha uzundur. *Güçlü gövdeleri sağlam ve kaslıdır. Oldukça atletik hayvanlardır. *Kulakları yarı kırık ve sarkıktır. *Burunları büyük ve koyu renktir. *Göz renkleri ya siyah ya da koyu kahverengi olur. *Egzersiz ihtiyaçları yüksektir. *Cana yakın karakter yapıları nedeniyle bekçilik yapmaya uygun değillerdir. *İyi birer yüzücü ve avcıdırlar. *Eğitime çok yatkındırlar. Karmaşık komutları bile kısa sürede kavrayıp uygularlar. *Sahiplerine çok bağlı ve sadıktırlar. Ayrıca onlardan ilgi ve sevgi beklentileri yüksektir. *Sosyal, sıcak kanlı ve sevecen canlılardır. *Diğer evcillerle ve insanlarla çok iyi geçinirler. *Genellikle sağlıklı bir ırk olsa da büyük köpeklerde sık görülen eklem rahatsızlıklarından muzdarip olabilirler. Kilo alamaya ve sonunda obeziteye de yatkındırlar. Ayrıca kulaklarının sarkık olması nedeniyle kulak temizliğine dikkat edilmelidir. *10 ila 13 yıl arasında bir ömre sahiplerdir.

Golden Retriever Köpek Irkı Bakımı

İnsanlarla güçlü bağ kurmaları ve zekâları ile bilinen Golden Retriever cinsi köpekler eğitime en yatkın köpek ırklarından biridir. Çok çabuk öğrenen bu köpekler sahiplerine çok bağlı olduklarından onlarla vakit geçirmeye bayılırlar. Neşeli, oyuncu karakterleri ile uyumlu yapıları onları tam bir aile köpeği yapar. Bakımı çok zor olmayan Golden Retrieverlar’ın sahipleneceklerin dikkat etmesi gereken ilk nokta egzersizdir. Bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçlarının fazla olduğu bilinmeli ve Goldenlar her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkartılmalıdırlar. Egzersizleri aksatıldığında hemen kilo aldıkları görülecektir. Tüyleri uzun olduğu için en az iki günde bir fırçalanmaya ihtiyaç duyan bu tatlı dostlarımız için mutlaka köpek fırça ve tarakları ile köpek tüy toplayıcıları edinmeniz gerekir. Zira Golden Retriever cinsi köpekler özellikle mevsim geçişlerinde aşırı tüy dökerler. Golden Retriever köpek cinsi gibi dünyanın en çok bilinen ve en çok sahiplenilen köpeklerinden olan Alman Kurdu Köpek Irkı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

By Mamaal Admin | July 15, 2023 | 0 Comments

Maltese Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

İsmini Malta’dan alan Maltese Terrier köpek ırkı küçük cinsler arasında en popüler olanlarının başında gelir. Beyaz ve dalgaları tüyleri ve tatlı yüzüyle bilinen ve çok eski bir oyuncak yani Toy köpek ırkı olan Maltese Terrierlerin 2 bin yıllık bir tarihleri olduğu düşünülmektedir.

By Mamaal Admin | July 15, 2023 | 0 Comments