Kedi Nanesi

Kedi Nanesi kedilerin çok sevdiği bir gıda olan kedi nanesi, güvenilirdir ve kedi dostunuza zarar verebilecek herhangi bir maddeyi içermez. Tabii her gıda da olduğu gibi olduğundan fazla kedinize vermemeniz gerekir. Kediler ihtiyaç duydukları kadar yiyor olsa da siz yine de bu gıdayı kedinize ölçülü olarak vermelisiniz.

Kedi Nanesi Nedir?

Nane familyasına ait, mevsimlik bir bitki olan kedi nanesinin kökeni kuzey Afrika’ya kadar uzanmaktadır. Kedilerin çok sevmesinden dolayı adını kedi nanesi olarak alan bu bitki, dünyanın çoğu yerinde yetişebilen bir bitkidir. Kedilerin bu bitkiyi sevmesinin nedeni de içerisinde bulunan etken bir maddenin kedilerce algılanabiliyor olması ve kedilerin bu kokuyu seviyor olmalarıdır. İçerisinde bulunan nepetlaktonun kedilerin çiftleşmesiyle bağlantılı olan feromon etkisi gibi bir etki göstererek kedileri etkilemektedir.

Genellikle kedinizin modunu yükselten bu bitki, aynı zamanda kedi dostunuzun daha sevecen ve evcil olmasına da olanak sağlayacaktır. Kedinizi daha oyuncu bir kediye dönüştürebilecek olan kendi nanesi bitkisi, bazı kediler için daha rahatlatıcı etki verebilir. Bu da kedinizin gözlerini kapatmasına, dalmasına ve gevşemesine yarayabilir. Genellikle bu etkiler 5-15 dakikada geçiyor olsa da kısa süreli de olsa kedinize keyifli anlar yaşatabilecek bu gıdayı sevimli dostunuza tattırabilirsiniz.

Kedinize ödül olarak, eğitimi sırasında da verebilirsiniz. Örneğin kendi yatağını ona öğretirken ya da kedi tırmalama ağacı için eğitirken bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Böylece kedinizin çok daha hızlı öğreneceğini göreceksiniz. Hareket etmeyi sevmeyen daha uyuşuk kedileri ise yine bu bitki harekete geçirebilir. Egzersiz yapmaları için teşvik edebilecek olan bu bitki, kedinizin enerji harcamasına sonrasında ise gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Kedi Nanesi Kedilere Nasıl Verilir?

Gelişen teknolojiler sayesinde kedi nanesi pek çok farklı formda üretilmiştir. Kedi oyuncaklarının içerisinde, herhangi bir yere sıkabileceğiniz spreyler şeklinde de üretilebilmektedir. Bunlar dışında kedi nanesi yağı, damlası ya da dediğimiz gibi sprey türlerinde de satın alarak kedi dostunuza verebilirsiniz.

Kedilerin çoğunluğu sevse de bazıları kalıtsal olarak alacakları özelliklerinden dolayı bu bitkiyi sevmeyebilirler. Siz de kedinize bunu denettikten sonra ondaki değişimleri gözlemleyerek daha sonrasında buna göre kullanmaya devam edebilirsiniz. Yine çok genç kedilerde (özellikle 6 ay ve altı kedilerde) ya da artık yaşlı sayılabilecek kedilerde duyu azlığı yaşanmaya başlayacağı için kedi nanesine olan ilginin azalabileceği görülmektedir. Siz de buna uygun olarak kedinize bu ürünü alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir